WEB mimarisi. facebook twitter youtube

korsan yazılım

Yazar metn gürses

02 02 2018 21:04:12

Haber Özeti: Korsan yazılım zararları


Yazıya başlarken, korsan Windows kullanımının sizlerin ne gibi sorun ve riskler ile karşı karşıya bıraktığını açıklayacağım,

Öncelikle korsan yazılım kullanmanın uluslararası bir suç olduğunu ve ülkemizde de konuyla ilgili cezai durumları olduğunu benim gibi sizler de biliyorsunuz. Cezanın resmi boyutlarına girmeden önce şunu da belirtmekte fayda var; bir kişinin ve ya kurumun haklarını gasp etmesi illegal olarak kullanması hiç etik değil. Buradan yola çıkarak ben de sizlere korsan programlardan biri olan KMSpico ve bunun gibi bir çok programların aslında sizi nasıl ve ne gibi tehlikeler ile baş başa bıraktığını belirteceğim;

Günümüz de Windows sürümlerini etkinleştirmeye çalışan bazı aktivatör programları ile Windows’ u etkinleştirme bir kaç tık ile gerçekleştiriliyor. İşlemi bu kadar kolay gerçekleştirmek ve Microsoft gibi bir yazılım devinin ortalama 500 TL raf fiyatı olan bu yazılımı ücretsiz kullanmak ya da kullandırmak insanı düşündürmüyor değil, bu kadar emek ve çalışma ile bizlere ulaştığında hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını anlayınca korsan yazılım kullanımının ne kadar yanlış olduğunu anlamak hiçte güç değil. Peki belirtilen bu zararlı program nedir,

 KMSpico Nedir

Belirtilen bu program, yazılım devini bir nevi kandırıp aktifleştirme yapan programın ta kendisi KMSpico. Bir çok insan KMSpico’nun resmi bir KMS sunucusu üzerinden Windows dağıtımını etkinleştirdiğini düşünüyorlar. Ancak KMSpico bu kadar saf ve iyi değil.
Program, kullandığınız Windows dağıtımı hafızası üzerinde bir emülatör yaratıyor. Bu emülatör, 127.0.0.1 IP adresine sahip ve bu adres, sizin bilgisayarınızdaki ile birebir aynı.

İşte bu yol ile, korsan programın ne gibi adımlar izlediğini açıklayacağım,

Programın Uyguladığı Adımlar

Program benzersiz bir ID ile kendini işletim sistemine tanımlar.

Windows Smart Screen’i devre dışı bırakır. Bu sayede herhangi bir kesintiyi veya yakalanma riskini tamamen ortadan kaldırır.

Windows Defender servisini durdurarak, kendisini Anti Virüs veya istisnai bir yazılım olarak Defender’ ı aşabilecek programlar listesine ekler.

C:/Windows/Setup/Script dizinindeki tüm değerli şeyleri temizler. Bu sayede ortaya çıkabilecek çatışmaları önlemiş olur. İşletim sistemlerine entegre Regedit tarzı metotlara benzer şekilde, önceden tanımlanmış onaltılık değerlere sahip olur. Arka planda herhangi bir çıkış sağlamayan “nul” komutu kullanılarak aktivasyon statünüz aktif edildi olarak değiştirilir.

Temel olarak bir kodlama mantığı ile işletim sisteminde kendine matematiksel değerler kullanarak yer açan bu tip programlar artık işletim sisteminizin kapısı açık bir evi gibidir. Bir diğer benzetmede, bir forumda biri aynen şöyle diyordu: “Sokakta çalıntı bisiklet ile dolaşırken her zaman eski sahibi ile karşılaşıp, onunda bisikletini tanıma tedirginliği ile kullanırsın. Kendi satın aldığın bisiklet ise sana biraz pahalıya gelmiştir belki, ama daha rahat ve özgür kullanırsın”. Peki milyonlarca kullanıcının kullanıcının olduğu internet ortamında kim bu kadar korkusuzdur sorusuna sanırım ben temkinli yaklaşırdım ki kendim de bir orjinal Windows 10 kullanıcısıyım. Sizlere neden kapısı açık bir ev dedim, ve bununla da sınırlı mıdır tüm riskler, tabi ki değil!

Güvenlik ve Riskler

Bilgisayarınızda ki tüm veriler ve bulut ta saklanılan dosyalarınızı görebiliyorlar. Örneğin bir kullanıcı korsan Windows kullanıyorsa ve bu Windows.iso dosyasının içerisinde zararlı kodlar eklenmiş ise kullanıcı bunun farkına varamıyor ve tüm veri güvenliğini yazılım korsanına emanet ediliyor.

Güncelleştirmeler den mahrum bırakılırsınız

Kullanıcının bilgisayarına mevcut Windows’un yayınladığı tüm güncellemeleri bilgisayarınız almaz.

Bilgisayarınızdaki donanımlarda verimsizlik

Bilgisayarınızdaki donanımlarınıza verdiğiniz onca paranın hakkını alamıyor, donanımlara gelen son güncellemeler deki verimsizliklerin programlarda ve oyunlarda ciddi performans düşüklüğüne sebebiyet verebiliyor.

Emeğe saygısızlık

Her şeyden önce belirtmiş olduğumuz gibi hayatımızın neredeyse her alanında, iş yerinde, evimiz de okulumuzda, tatilde yanımızda kısacası her an yanımızda olan bu teknolojiyi bizlere ulaştıran yazılım devi Microsoft’ a karşı sorumluluk gereği orjinal kullanmanız, Microsoft’ un sürekliliğini ve devamlılığını her şeyden önce kurumların genel başarılarını daha da artıracaktır. Bir birey olarak bizler ne kadar destek verirsek Microsoft ve yazılım şirketleri de bizlerin desteği ile ayakta kalacaklardır.

Sonuç olarak

Tüm bu bilgiler bilgilendirici amaçlıdır. Lütfen Korsan yazılım yerine Orjinal, Lisanslı yazılımları tercih edelim. Bu sayede en önemli kritiğimiz olan, kendi güvenliğimizi sağlamış oluruz. Son olarak ta bu yazılımlara verilen emekler ve bu dev yazılımların sürekliliğini devam ettirmek için emeğe saygılı olalım.

Web Mimarisi

Tüm cihazlar uyumlu web siteleri


Style Selector
Oregional Skin
bootstrap business templates
Bootswatch Skins (11)
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates

These are just examples and you can build your own color scheme in the backend.

Background Patterns
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates